باروت یک مخلوط ساده از نیترات پتاسیم پودری، ذغال و گوگرد است. اما به سادگی مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده با هم نتایج مورد نظر خود را به شما نمی دهد. این دستورالعمل ها را در مورد تهیه باروت دنبال کنید. فقط در حالی که با مواد منفجره کار می کنید مراقب باشید. چه انگیزه شما صرفه جویی در پول باشد و چه رضایت از اینکه بتوانید خودتان بسازید، مطمئناً می توانید باروت خود را در خانه بسازید.

پودر سیاه یا باروت یک مخلوط شیمیایی پر انرژی است که در آتش بازی ، آزمایش های علمی و تفنگ های پودر سیاه استفاده می شود. برخی از انواع پودر سیاه برای خرید موجود است ، اما تهیه آن آسان است. بیایید ترکیب و خواص آن را مرور کنیم.

فهرست مطالب

روش ساخت باروت در قدیم

باروت قدیم

به نظر می‌رسد این حمله مغول بود که باروت را به جهان اسلام معرفی کرد. مسلمانان بین سال‌های 1240 تا 1280 به دانش باروت دست یافتند و در آن زمان حسن الرماح سوری دستورالعمل‌هایی برای تصفیه شوره و شرح آتش‌زاهای باروتی نوشته بود. استفاده الرامه از «اصطلاحاتی که نشان می‌دهد او دانش خود را از منابع چینی گرفته است» و ارجاعات او به پتاسیم نیترات به عنوان «برف چینی» (به عربی: ثلج الصین ثلج الصین)، آتش بازی به عنوان «گل چینی»، و موشک ها به عنوان “تیرهای چینی” که دانش باروت از چین رسیده است.

با این حال، از آنجا که الرماح مطالب خود را به «پدر و اجدادش» نسبت می‌دهد، حسن استدلال می‌کند که باروت در سوریه و مصر در «پایان قرن دوازدهم یا اوایل قرن سیزدهم» رایج شد. اولین شواهد مستند بازمانده از توپ در جهان اسلام از یک نسخه خطی عربی مربوط به اوایل قرن 14 است. نام نویسنده نامشخص است، اما ممکن است شمس الدین محمد باشد که در سال 1350 درگذشت.

این تصاویر مربوط به سال‌های 1320 تا 1350 است و سلاح‌های باروتی مانند تیرهای باروتی، بمب‌ها، لوله‌های آتش و نیزه‌های آتش یا تفنگ‌های اولیه را نشان می‌دهد. نسخه خطی نوعی از سلاح باروتی به نام میدفا را توصیف می‌کند که از باروت برای پرتاب گلوله‌ها از لوله در انتهای انبار استفاده می‌کند.

برخی این را یک توپ می دانند در حالی که برخی دیگر نمی دانند. مشکل شناسایی توپ در متون عربی اوایل قرن چهاردهم، اصطلاح میدفا است که از سال 1342 تا 1352 ظاهر می شود، اما نمی توان ثابت کرد که سلاح های دستی یا بمباران واقعی هستند. گزارش‌های معاصر از توپ‌های لوله‌ای فلزی در جهان اسلام تا سال 1365 اتفاق نمی‌افتد.

ساخت باروت

باروت فروش

برای ساخت باروت باید ابتدا تمام مواد را به صورت جداگانه و به صورت کامل پودر کنید. دقت کنید هر ماده را جداگانه پودر کنید و در این مرحله آن‌ها را با هم ادغام نکنید.

برای پودر کردن مواد می‌توانید از یک هاون یا میکسر هم استفاده کنید. در این مرحله خطر خاصی وجود ندارد و این مواد به تنهایی اشتعال پذیر نخواهند بود.

برای بدست آوردن پتاسیم نیترات و گوگرد می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین یا فیزیکی مواد شیمیایی بروید و مقدار از این دو ماده را خریداری کنید. همچنین می‌توانید از کودهای گوگرد و نیترات پتاسیم  نیز استفاده کنید، البته باید دقت کنید که این دو ماده باید کاملا پودی، خشک و با درصد خلوص مناسب باشند.

برای بدست آوردن زغال چوب هم می‌توانید یک آتش خیلی کوچک درست کنید و مقداری چوب را سوزانده و زغال باقی‌مانده را پودر کنید.

در گذشته‌ از فضله کبوتران برای تولید پتاسیم نیترات استفاده می‌کردند و این موضوع منجر به گسترش کبوترخانه‌ها در ایام قدیم شده بود. البته این نوع از پتاسیم نیترات شاید چندان مناسب نباشد ولی خب برای تست عملکرد ابتدایی کافی است.

پودر فلش یک ماده شیمیایی کاملاً متفاوت از پودر سیاه است و نمی توان از این دو ماده شیمیایی به جای یکدیگر استفاده کرد! پودر فلاش نیتروسلولز است.

مواد اولیه تولید باروت

مواد اولیه تولید باروت عبارتند از:

 • گوگرد
 • زغال چوب
 • نیترات پتاسیم

گوگرد یک عنصر شیمیایی است که در طبیعت به صورت جامد و زرد رنگ یافت می شود. گوگرد یک اکسید کننده قوی است، یعنی ماده ای است که می تواند به راحتی اکسیژن را جذب کند.

زغال چوب یک ماده آلی است که از تجزیه گیاهان در طول میلیون ها سال تشکیل می شود.

نیترات پتاسیم یک ماده اکسید کننده قوی است که می تواند به راحتی اکسیژن را جذب کند.

با توجه به این نسبت، مواد اولیه باروت را می توان به صورت زیر مخلوط کرد:

 • 75 گرم پتاسیم نیترات
 • 15 گرم زغال چوب
 • 10 گرم گوگرد

باروت تولید شده با این روش را می توان در زمینه های مختلف، مانند نظامی، عمران و معدن، استفاده کرد.

 هر چه مواد با کیفیت بهتری داشته باشید، محصول با کیفیت تری تولید خواهید کرد. همه این مواد را می توانید از فروشگاه آنلاین فلات کالا Falaatkala.ir به صورت تکی و پکیجی خریداری کنید. توجه داشته باشید که این مواد از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و از بهترین کارخانجات کشور تهیه شده اند.

مراحل ساخت باروت

مرحله 1 : خرید مواد لازم

مرحله 2 : ساخت ذغال

زغال را می توانید خودتان نیز بسازید. درختان بید، توس، صنوبر، بلوط، زبان گنجشک، راش، کاج و صنوبر، زمانی که به درستی زغال شده باشند، چوب های خوبی هستند.

خرده های چوب را در یک قابلمه بزرگ یا یک بشکه 55 گالنی (208 لیتری) با درب قرار دهید، فقط مطمئن شوید که یک ناحیه باز (یک شکاف در محل برخورد درب ظرف یا یک سوراخ کوچک) وجود دارد تا باعث خروج بخار شود.

زیر ظرف خود آتش بزنید. وقتی بخار شروع به خروج از ظرف کرد، چوب داخل آن را روشن کنید و درب آن را دوباره ببندید. بگذارید آتش بسوزد و صبر کنید تا همه چیز خنک شود. آنچه در ظرف شما باقی می ماند زغال چوب شماست. توجه داشته باشید که ذغال چوب فلات کالا از بهترین مواد تهیه شده و دارای دانه بندی پودری و فاقد ناخالصی است.

مرحله 3 : مواد خود را جداگانه آسیا کنید.

برای آسیای نیترات پتاسیم از هاون یا آسیای دستی استفاده کنید. آن را کنار بگذارید. زغال چوب را آسیا کنید. آن را کنار بگذارید. گوگرد را نیز به صورت پودر درآورید و سپس آن را کنار بگذارید. بسیار مهم است که همه چیز را به صورت جداگانه خرد کنید. همچنین می توانید از آسیای گلوله ای استفاده کنید. اگر چنین است، زغال خرد شده و گوگرد خود را در آسیا برای چند ساعت قرار دهید.

مرحله 4 : خنک کردن ایزوپروپیل یا الکل دناتوره شده

حدودا  600 میلی لیتر ایزوپروپیل یا الکل دناتوره شده را به ازای هر 100 گرم مخلوط زغال چوب/گوگردی که دارید خنک کنید.

مرحله 5 : اندازه‌گیری مواد

مواد خود را اندازه بگیرید. اجزای باروت قبلاً با وزن اندازه گیری می شد. امروزه این مقدار به صورت 75 قسمت نیترات پتاسیم، 15 قسمت زغال چوب و 10 قسمت گوگرد (یا مخلوط 25 درصد زغال چوب/گوگرد) محاسبه می شود.

مرحله 6 : آماده کردن نیترات

40 میلی لیتر آب را برای هر 100 گرم نیترات پتاسیم در یک قابلمه مندرس اندازه گیری کنید. نیترات پتاسیم خود را اضافه کنید. به جوش بیاورید. مدام هم بزنید. در فواصل زمانی کمی از آب اضافه کنید تا نیترات پتاسیم کاملاً حل شود.

مرحله 7 : اضافه‌کردن مخلوط ذغال/گوگرد به نیترات پتاسیم

مخلوط ذغال/گوگرد را به ظرف نیترات پتاسیم در حال جوش خود اضافه کنید. هم بزنید تا تمام مواد کاملاً ترکیب شوند.

مرحله 8 : اضافه‌کردن الکل سرد به مخلوط گرم

الکل سرد و مخلوط گرم خود را مخلوط کنید. مخلوط داغ را به ایزوپروپیل الکل خود اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله 9 : خنک کردن مخلوط جدید

این مخلوط جدید را خنک کنید. هر چه سریعتر بتوانید این ترکیب را تا 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) سرد کنید، بهتر است.

مرحله 10 : فیلتر کردن مخلوط نهایی

مخلوط را از طریق پارچه پنیر یا پارچه قدیمی فیلتر کنید. با این کار تمام مایع از محلول خارج می شود. مایعی که فیلتر شده را بیرون بریزید.

باروت پودر

مرحله 11 : خشک کردن مواد

مخلوط را روی یک کاغذ بگذارید تا در آفتاب خشک شود.

مرحله 12 : عبور مخلوط از صافی

مخلوط را در حالی که هنوز کمی مرطوب است از صافی عبور دهید. دوباره آن را روی کاغذ خود پهن کنید و اجازه دهید کمی بیشتر خشک شود.

مرحله 13 : عبور مجدد پودر حاصل از صافی

پودر را چند بار دیگر از طریق غربال یا یک سری صفحات مشبک بگذرانید تا کاملاً شکسته شود.

مرحله 14 : انتقال باروت به ظرف

باروت خود را در جای خشک و خنک در ظروف پلاستیکی نگهداری کنید. حتماً جایی را انتخاب کنید که از دسترس کودکان دور باشد. 

نکات ایمنی در هنگام کار با باروت

در هنگام کار با باروت باید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید. این تجهیزات شامل عینک ایمنی، دستکش، ماسک و لباس محافظ است.
 • باروت را در مکانی امن و خشک نگهداری کنید.
 • از مشتعل شدن باروت توسط جرقه یا شعله مستقیم جلوگیری کنید.
 • در صورت آتش سوزی باروت، از محل دور شوید و آتش نشانی را مطلع کنید.

با رعایت نکات ایمنی می توانید از خطرات کار با باروت جلوگیری کنید.

خطرات باروت در خانه

برخی از خطرات نگهداری باروت در خانه عبارتند از :

 • انفجار: باروت یک ماده منفجره است و در صورت تماس با حرارت، جرقه یا شوک، می‌تواند منفجر شود. انفجار باروت می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی و حتی مرگ شود.
 • آتش‌سوزی: باروت می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود. آتش‌سوزی ناشی از باروت می‌تواند به اموال و جان افراد آسیب برساند.
 • آسیب به سلامت: قرار گرفتن در معرض باروت می‌تواند به سلامت انسان آسیب برساند. استنشاق دود باروت می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود. همچنین، تماس با باروت می‌تواند باعث سوختگی شود.

در صورت نگهداری باروت در خانه، باید این خطرات را در نظر بگیرید و نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

خطر باروت

نحوه صحیح نگهداری و بسته‌بندی باروت در خانه

باروت باید در مکانی خشک، خنک و تاریک نگهداری شود. دمای مناسب برای نگهداری باروت، بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. رطوبت نیز نباید بیش از 50 درصد باشد.

باروت را باید در مکانی دور از منابع حرارتی، مانند اجاق گاز، شومینه و بخاری نگهداری کنید. همچنین باید باروت را از منابع جرقه، مانند سیم‌های برق و وسایل برقی، دور نگه دارید.

باروت را باید در مکانی امن و دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهداری کنید.

باروت باید در بسته‌بندی‌های محکم و مقاوم نگهداری شود. بسته‌بندی باروت باید از جنس مواد غیرقابل اشتعال، مانند فلز یا چوب باشد.

باروت را باید در بسته‌بندی‌های کوچک و جداگانه نگهداری کنید. این کار به کاهش خطر بروز انفجار در صورت آسیب دیدن بسته‌بندی باروت کمک می‌کند.

بر روی بسته‌بندی باروت، باید برچسب هشدار با محتویات بسته‌بندی و هشدارهای ایمنی مربوط به نگهداری و استفاده از باروت درج شود.

بازار فروش باروت

باروت فروش1

بازار فروش باروت به دو بخش عمده تقسیم می‌شود:

بخش نظامی: باروت در بخش نظامی برای ساخت انواع تسلیحات و مهمات انفجاری استفاده می‌شود. این بخش بزرگترین مصرف‌کننده باروت در جهان است.

بخش غیرنظامی: باروت در بخش غیرنظامی برای ساخت انواع وسایل انفجاری، مانند ترقه‌ها، آتش‌بازی‌ها و برخی از تجهیزات صنعتی استفاده می‌شود. این بخش مصرف‌کننده کمتری نسبت به بخش نظامی دارد.

در ایران، تولید و فروش باروت در بخش نظامی تحت کنترل دولت است. شرکت‌های دولتی و خصوصی تحت نظارت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، باروت مورد نیاز نیروهای مسلح را تولید و تامین می‌کنند.

در بخش غیرنظامی، تولید و فروش باروت تحت نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت است. شرکت‌های دارای مجوز از این سازمان، می‌توانند باروت مورد نیاز صنایع و مشاغل غیرنظامی را تولید و عرضه کنند.

بازار فروش باروت در ایران به دلیل محدودیت‌های قانونی، نسبتا کوچک است. با این حال، در سال‌های اخیر، تقاضا برای باروت در بخش غیرنظامی، به ویژه برای استفاده در مراسم آتش‌بازی، افزایش یافته است.