آتش بازی می‌تواند راهی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز برای جشن‌ها باشد، اما اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند خطرناک باشد. برای اطمینان از یک تجربه ایمن و لذت‌بخش، به این اصول پایبند باشید.

همانطور که می‌دانید صدها فرمول شیمیایی و دستور العمل های پیروتکنیک – برای آتش بازی وجود دارد. این دستور العمل ها هنوز بر اساس ترکیبی باستانی از مواد شیمیایی است که انفجار اصلی را ایجاد می کند، اما آتش بازی های مدرن از انواع جادوهای شیمیایی برای ایجاد نمایش های باورنکردنی امروز استفاده می کنند.

فهرست مطالب

برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، اولین لحظات سال جدید با صداها و نمایش های نور رنگارنگ آتش بازی پر خواهد شد. از صدای چتری بلند تا سوت‌های بلند، قرمزهای روشن تا آبی کم‌رنگ، هزاران تنوع آتش‌بازی و یک شاخه کامل از شیمی وجود دارد که این انفجارهای سرگرم‌کننده را بررسی می‌کند.

آتش بازی در دوران باستان

آتش بازی سابقه طولانی و جذابی دارد که به دوران باستان باز می‌گردد.آتش‌بازی در چین پیشینه زیادی دارد و گواهی از آن در آثار مربوط به سلسله هان (پیش از میلاد مسیح) در دست است. مردم چین در اصل اعتقاد داشتند که آتش بازی می‌تواند ارواح شیطانی را بیرون ببرد و شادی را به ارمغان بیاورد.

آتش بازی باستان

چینی‌ها اولین مردمانی بودند که در قرن هفتم میلادی توانستند باروت و مواد آتش بازی را اختراع کنند.

در ایران آتش‌بازی‌هایی از سوی نهادهای حکومتی و شهرداریها در عیدها و مراسم‌های ملی و جشن‌های رسمی و مذهبی انجام می‌گیرد. در چهارشنبه سوری نیز مردم خود به آتش‌بازی می‌پردازند.

در طول زمان هنر آتش‌بازی پیشرفت زیادی داشته‌است امروزه با استفاده از گرد منیزیم و آلومینیوم و دیگر فلزات نورهای رنگی خیره‌کننده‌ای در آتش بازی‌ها ایجاد می‌کنند.

آتش بازی در طول تاریخ نقش مهمی در فرهنگ و جامعه بشری داشته است.از آتش‌بازی در جشن‌های ملی و مذهبی،عروسی‌ها،وسایر مناسبت‌ها استفاده می‌شود.آتش بازی نمادی از شادی،هیجان،و امید است و میتواند لحظات خاطره‌انگیزی را برای همه خلق کند.

نکات مهم قبل از آتش بازی

 1. محل مناسب را انتخاب کنید: یک فضای باز و خالی را دور از ساختمان‌ها، درختان، خطوط برق و مواد قابل اشتعال پیدا کنید.
 2. هرگز آتش بازی را در داخل خانه یا در مکان‌های بسته استفاده نکنید.
 3. از آتش بازی در نزدیکی حیوانات استفاده نکنید.
 4. آب در دسترس داشته باشید: یک سطل آب یا کپسول آتش‌نشانی برای خاموش کردن هرگونه آتش‌سوزی احتمالی در دسترس داشته باشید.
 5. هوا را بررسی کنید: از آتش بازی در هنگام وزش باد شدید خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث انتشار آتش به مناطق ناخواسته شود.
 6. مجوزهای لازم را دریافت کنید: در برخی مناطق، برای استفاده از برخی از انواع آتش بازی به مجوز نیاز دارید.
 7. همیشه دستورالعمل‌های روی برچسب آتش بازی را به دقت بخوانید و دنبال کنید.

آتش بازی با چه وسیله‌ای شروع شد؟

اولین وسیله‌ای که برای آتش بازی استفاده می‌شد، احتمالاً لوله‌های بامبو بود. چینی‌ها در حدود 2000 سال پیش، در زمان سلسله هان، از بامبو برای ساخت ترقه‌های ساده استفاده می‌کردند. آنها بامبو را پر از باروت می‌کردند و سپس آن را در آتش می‌انداختند. این کار باعث انفجار بامبو و ایجاد صدای بلند و جرقه‌های رنگی می‌شد.

به تدریج، چینی‌ها از مواد دیگری مانند گوگرد و نیترات پتاسیم (شوره) نیز برای ساخت آتش بازی استفاده کردند. آنها همچنین روش‌های جدیدی برای تولید صدا و نور در آتش بازی ابداع کردند. طبق مطالب گفته شده قبل ، اولین عنصر هر آتش بازی، باروت باستانی است. بیش از هزار سال پیش توسط کیمیاگران چینی کشف شد و دستور العمل آن تقریباً در قرن ها تغییر نکرده است.

برای تهیه باروت تنها کاری که باید انجام دهید این است که 75 درصد نیترات پتاسیم، 15 درصد زغال چوب و 10 درصد گوگرد را با هم مخلوط کنید. برای ساختن یک کراکر آتش بازی یا آتش بازی، فقط این پودر را در ظرفی که معمولاً از مقوا یا کاغذ ضخیم ساخته شده است، قرار دهید.
باروت برای پرتاب آتش بازی در هوا و همچنین شعله ور کردن و به حرکت درآوردن اثرات – مانند رنگ – به صورت الگویی در آسمان استفاده می شود.

در اینجا برخی از اولین وسایل آتش بازی که توسط چینی‌ها استفاده می‌شد، آورده شده است:

 • ترقه‌های بامبو: ساده‌ترین نوع آتش بازی که از لوله‌های بامبو پر از باروت ساخته می‌شد.
 • فشفشه‌ها: لوله‌های کوچکی که جرقه‌های رنگی را به آسمان پرتاب می‌کردند همان فشفشه ها بودند.
 • آبشارها: فشفشه‌های بزرگی که جریان ثابتی از جرقه ها را ایجاد می کردند.
 • چترها: فشفشه هایی که در آسمان باز می شدند و یک اثر چتر مانند ایجاد می کردند.

آتش بازی از چین به سایر نقاط جهان راه یافت و در هر فرهنگ با توجه به سلیقه و نیازهای آن مردم توسعه پیدا کرد.

امروزه، انواع مختلفی از آتش بازی وجود دارد که از مواد و روش‌های مختلف برای تولید صدا و نور استفاده می‌کنند. چند نمونه وسیله آتش بازی ایمن امروزی مانند: فشفشه‌ها، آبشارها ، چترها ، گلوله ها ، نمایشهای نورافشانی ، ولکانوها ، چرخ‌های چرخان، زمین‌گیرها،مارها ، پوسته‌ها، پروانه‌ها ،زنبورها ، کندوها، شمع‌های رومی، حروف و اعداد، اشکال هندسی، بادکنک‌های آتش‌بازی، فرفره‌های آتش‌بازی، موشک‌های کاغذی و ترقه‌های دستی

نکات حیاتی و مهم هنگام آتش بازی

 • همیشه از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید.
 • هرگز آتش بازی را به سمت کسی پرتاب نکنید.
 • از آتش بازی خراب یا معیوب استفاده نکنید.
 • آتش بازی را روی زمین یا در ظروف محکم قرار دهید.
 • هرگز آتش بازی را دستکاری نکنید. سعی نکنید آتش بازی را تغییر دهید یا با آنها کار کنید.
 • اگر باردار هستید یا از مشکلات تنفسی رنج می‌برید، از آتش بازی دوری کنید.
 • به افراد مسن و معلول کمک کنید تا از آتش بازی به طور ایمن لذت ببرند.
 • هرگز آتش بازی را بدون مراقبت رها نکنید.
 • کودکان را تحت نظر داشته باشید و هرگز به آنها اجازه ندهید که به تنهایی با آتش بازی بازی کنند.

ایجاد ترکیبی از انفجارهای رنگی ایمن

ترکیبی از انفجارهای رنگی میتواند نمایشی دیدنی‌ و هیجان‌انگیز باشد.برای ایجاد این نمایش، می‌توانید از انواع مختلف آتش‌بازی با رنگ‌های مختلف استفاده کنید.افزودن عناصر مختلف به یک مخلوط میتواند آتش‌بازی با رنگهای مختلف ایجاد کند.اگر باروت بسیار ریز را در یک فضای محدود قرار دهید،در ابری از گرما،گاز و صدا منفجر میشود.ترکیبات رایج در تولید رنگهای مواد آتش‌بازی عمدتا نیتراتها،کربناتها،کلریدها،کلراتهاواگزالاتها هستند.

وقتی هر ماده‌ای را گرم میکنید، کاری که واقعا انجام می‌دهید این است که انرژی را به الکترون‌های اتم‌های سازنده آن ماده وارد می‌کنید.اگر الکترون‌ها را به اندازه کافی برانگیختید،وقتی به سطح انرژی طبیعی خود باز میگردند،انرژی اضافی را به صورت نور آزاد میکنند.تعدادی عناصر مختلف وجود دارند که وقتی به آتش‌بازی اضافه میشوند و گرم میشوند،طول موج‌های مختلفی از نور را آزاد میکنند که به صورت رنگهای مختلف ظاهر میشوند.

باریم رنگ سبز، مس رنگ آبی، استرانسیوم رنگ قرمز، نیترات سدیم رنگ زرد روشن، استرانسیوم + سدیم رنگ نارنجی، استرانسیوم + مس رنگ بنفش، تیتانیوم+ زیرکونیوم و آلیاژهای منیزیم رنگ نقره ای خیره ایجاد می کنند.

آبی های عمیق خیلی تیره هستند و در آسمان شب دیده نمی شوند. اما اگر آبی خیلی روشن باشد، سفید به نظر می رسد. بنابراین طول موج “آبی کامل” باید بسیار دقیق باشد. دستیابی به این امر دشوار است زیرا نور آبی طول موج کوتاه تری دارد – به این معنی که فاصله بین قله ها و دره های موج نور بسیار نزدیک به هم هستند.

برخی از عناصر رنگ های مختلفی تولید می کنند، اما در مورد جرقه ها و فلاش ها چطور؟ برای ایجاد این اثرات می توان فلزات مختلفی را به فرمول های پیروتکنیک اضافه کرد. آلومینیوم، منیزیم و تیتانیوم همگی جرقه های سفید تولید می کنند. با افزودن آهن جرقه های طلایی شکل می گیرد.

مخلوط کردن در انواع مختلف زغال می تواند جرقه های قرمز و نارنجی ایجاد کند. هر یک از این عناصر با سرعت متفاوت و به روشی متفاوت می سوزند و بنابراین رنگ ها و شدت های مختلف نور تولید می کنند.

برای افزودن جلوه های صوتی به آتش بازی به فرمولی نیاز دارید که مقدار زیادی گاز را خیلی سریع تولید کند. اگر وسیله آتش بازی سوراخ کوچکی برای خروج گاز داشته باشد، صدای سوت نیز  تولید می کند. سرعت گاز و اندازه دهانه، زیر و بم و صدای سوت را تغییر می دهد.

جرقه طلایی

در اینجا چند ایده برای ایجاد ترکیبی از انفجارهای رنگی آورده شده است:

 • از فشفشه های رنگی مختلف استفاده کنید. فشفشه ها جرقه های رنگی را به آسمان پرتاب می کنند و می توانند برای ایجاد یک نمایش رنگارنگ استفاده شوند.
 • از آبشارهای رنگی مختلف استفاده کنید. آبشارها جریان ثابتی از جرقه ها را ایجاد می کنند و می توانند برای ایجاد یک اثر پرده ای از رنگ استفاده شوند.
 • از چترهای رنگی مختلف استفاده کنید. چترها در آسمان باز می شوند و یک اثر چتر مانند ایجاد می کنند. می توانید از چترهای رنگی مختلف برای ایجاد یک نمایش رنگارنگ استفاده کنید.
 • از گلوله های رنگی مختلف استفاده کنید. گلوله ها به آسمان پرتاب می شوند و در آنجا منفجر می شوند و یک نمایش بزرگ از نور و رنگ ایجاد می کنند. می توانید از گلوله های رنگی مختلف برای ایجاد یک نمایش ترکیبی از رنگ ها استفاده کنید.
 • از نمایش های نورافشانی رنگی استفاده کنید. نمایش های نورافشانی نمایش های بزرگی از آتش بازی هستند که اغلب به موسیقی تنظیم می شوند. می توانید از نمایش های نورافشانی رنگی برای ایجاد یک نمایش دیدنی و هیجان انگیز استفاده کنید.

نکاتی برای ایجاد ترکیبی از انفجارهای رنگی:

 • به رنگ ها توجه کنید. هنگام انتخاب آتش بازی، به رنگ های آنها توجه کنید. سعی کنید رنگ هایی را انتخاب کنید که با هم خوب به نظر می رسند.
 • به زمان بندی توجه کنید. هنگام برنامه ریزی نمایش آتش بازی، به زمان بندی توجه کنید. سعی کنید آتش بازی را طوری تنظیم کنید که یک نمایش روان و هیجان انگیز ایجاد کند.
 • به ایمنی توجه کنید. هنگام استفاده از آتش بازی، همیشه به ایمنی توجه کنید. از دستورالعمل های ایمنی روی برچسب آتش بازی پیروی کنید و هرگز آتش بازی را بدون مراقبت رها نکنید.

با استفاده از این ایده ها و نکات، می توانید ترکیبی از انفجارهای رنگی ایجاد کنید که یک نمایش دیدنی و هیجان انگیز برای همه باشد.

موارد مهم بعد از آتش بازی

  • تمام مواد آتش بازی استفاده شده را خیس کنید و دور بیندازید.
  • محل را تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ آتش‌سوزی باقی نمانده است.
  • در صورت بروز آتش‌سوزی، فوراً با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از آتش بازی به طور ایمن و بدون خطر برای خود و دیگران لذت ببرید.