بمب دودزا نوعی وسایل آتش بازی جذاب و بی خطر هستند. در بمب های دودی درجات مختلفی از ضربه و دود وجود دارد، بنابراین بمبی را انتخاب کنید که در سطح راحتی شما باشد.

بمب دودزا(Smoke bomb) دود رنگی و غلیظی تولید می کند و در رنگ های مختلف موجود است. برای عکاسی، فیلمبرداری، تئاتر، و سرگرمی استفاده می شود. می تواند خطرناک باشد و باید با احتیاط استفاده شود.

فهرست مطالب

بمب‌ دودزا هایی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند به طور معمول دارای موادی مانند پتاسیم نیترات، آمونیوم نیترات، پتاسیم کلرات (اکسنده)، شکر (سوخت)، جوش شیرین (کنترل کننده واکنش) و یک رنگ پودر شده شیمیایی برای تولید دودهای رنگی هستند. به طور معمول ساخت دودزا در کارخانجات صنایع شیمیایی اتفاق می‌افتد.

هنگامی که این دودزا سوزانده می‌شوند بخار سفید رنگی تولید می‌کنند و گرمای حاصل از واکنش بین ماده اکسنده و سوخت منجر به تبخیر پودر رنگ می‌شود و ما در نهایت شاهد یک بمب دودزای رنگی خواهیم بود.

اما ما امروز و در اینجا قصد ساخت بمب دودزا را به این شکل نداریم. امروز می‌خواهیم با همدیگر یک بمب دودزای ایمن و بدون خطر با پتاسیم نیترات بسازیم و از آن لذت ببریم.

نحوه ساخت بمب دودزا

1.مواد لازم برای ساخت بمب دودزا رنگی

وسایل لازم را تهیه کنید. شما به یک ترازوی دیجیتال، KNO3 (نیترات پتاسیم)، شکر پودری، دستکش، چوب بستنی یا سایر چوب های همزن، و تابه آشپزخانه ( ترجیحا نچسب )،جوش شیرین، رنگ آلی یا رنگ غذا (اختیاری) و فیتیله آتش زا‌ (اختیاری) نیاز دارید.

همچنین برای قالب گیری پودرهای مایع مانند ، یک لوله مقوایی از رول دستمال کاغذی(فویل آلومینیومی حرارتی) نیاز دارید. بهترین نوع نیترات پتاسیم را می توانید از فروشگاه آنلاین فلات کالا Falaatkala.ir تهیه کنید.

بهتراست از دستکش لاتکس برای این پروژه، استفاده کنید. از عینک محافظ استفاده کنید و پوست خود را بپوشانید. این اقدامات احتیاطی هنگام گرم کردن مواد شیمیایی بسیار مهم است. از دستکش های لاستیکی ضخیم نیز استفاده کنید.

2.مخلوط کردن مواد (پتاسیم نیترات و شکر)

پودرها را اندازه بگیرید.شما باید به ازای هر 5 واحد پتاسیم نیترات 3 واحد شکر اضافه کنید.اگر قادر به اندازه گیری دقیق نیستید، از قاشق سوپ خوری استفاده نمائید.

به این صورت که ۳ قاشق سوپ خوری، نیترات پتاسیم و ۲ قاشق سوپ خوری(۲۹٫۶ میلی لیتر) شکر باشد.(120 گرم پتاسیم نیترات و 80 گرم شکر برای یک بمب دودزای نسبتا بزرگ کافی است)

دقت کنید که اگر این دو ماده را با نسبت‌های مساوی مخلوط کنید بمب دودزای شما به کندی می‌سوزد و روشن کردن آن سخت‌تر خواهد شد. در این مرحله باید پتاسیم نیترات و شکر را در تابه مخلوط کنید. 

مخلوط کردن

3.ساخت مخلوط کاراملی

از یک اجاق گاز با حرارت متوسط یا کم استفاده کنید.تابه را روی کم‌ترین حرارت ممکن بگذارید و به آرامی مخلوط را هم بزنید(به آرامی تفت بدهید).حتما دستکش خود را بپوشید و مرتباً هم بزنید تا از سوختن ترکیب جلوگیری شود. حرارت دادن و هم زدن را ادامه دهید تا مخلوط مایع شود و به رنگ قهوه ای درآید.مراقب سوختن باشید! اگر مراقب نباشید مخلوط ممکن است بسوزد و دود شود.

اگر در حال هم زدن متوجه شدید که دانه‌های شکر در امتداد هم زدن شما در حال ذوب شدن هستند ابتدا تابه را از روی حرارت برداشته و حرارت را کمتر کنید و دوباره به کار خود ادامه دهید.

به آرامی هم بزنید تا مواد به رنگ قهوه‌ای(رنگ کره بادام زمینی) و به حالت کاراملی دربیایند. این فرایند حدود 10 دقیقه طول خواهید کشید.

دقت کنید که وقتی مخلوط به رنگ قهوه‌ای و یا همان کره بادام زمینی درآمد زیر تابه را خاموش کرده و کار را متوقف کنید. اگر حرارت دادن را ادامه بدهید مخلوط به رنگ شکلاتی درمی‌آیند و می‌سوزند.

کاراملی

تغییر رنگ مخلوط از سفید به رنگ قهوه‌ای روشن(کره بادام زمینی) و از قهوه‌ای روشن به قهوه‌ای تیره (سوخته) به سرعت و در چند ثانیه اتفاق می‌افتد. پس در حین ساخت بمب دودزا حواستان به کارتان باشد.

4.اضافه کردن جوش شیرین

در این مرحله باید یک قاشق چایخوری جوش شیرین به مخلوط اضافه کنید و آن را هم بزنید. جوش شیرین در این جا وظیفه کاهش سرعت انفجار و کنترل واکنش را بر عهده دارد. اگر جوش شیرین را به واکنش اضافه نکنیم در ابتدای روشن کردن بمب دودزا شاهد یک انفجار خواهیم بود و در ادامه نیز دود خوب و پیوسته‌ای نخواهیم داشت.

5.ساخت دودزای رنگی

در مرحله پنجم اگر قصد ساخت دودزای رنگی را دارید باید 4 قاشق بزرگ رنگ آلی پودر شده ( مورد استفاده در صنایع دستی‌ ) را به مخلوط اولیه اضافه کنید و هم بزنید. هم‌چنین می‌توانید از رنگ‌های غذایی معمولی موجود در بازار نیز استفاده کنید. البته استفاده از این رنگ‌ها چندان معمول نیست و ممکن است دودزای رنگی خوبی از کار درنیاید.رنگ‌های آبی و نارنجی می‌توانند جلوه‌ی زیبایی و دودهای رنگی بهتری را تولید کنند.

6.انتقال مواد به داخل قالب

مایع مخلوط اولیه را بر روی یک تکه فویل حرارتی بریزید و آن را به هر شکلی که می‌خواهید دربیاورید.

شما می‌توانید مقدار کمتری از ماده را روی فویل‌های جداگانه بریزید و بمب‌های دودزای کوچک بسازید.دقت کنید که شکل و اندازه بمب روی سوختن آن تاثیرگذار است.

همچنین می‌توانید برای ساخت بمب دودزای خود از یک لوله دستمال توالت استفاده کنید. انتهای لوله را با چسب یا یک تکه کارتن ببندید و مواد را داخل لوله بریزید. (مخلوط بسیار داغ است).

مواد قالب

7.کار گذاشتن فیتیله

اگر قصد استفاده از فیتیله آتش‌زا را دارید باید پس از ریختن مخلوط قهوه‌ای رنگ به داخل قالب، فیتیله را درون آن کار بگذارید. شما باید سر فیتیله را به یک سمت خم کنید و اطراف آن را با چسب و یا فویل آلومینیومی جوری بپوشانید که تنها یک سوراخ برای خارج شدن دود از بمب دودزا باقی بماند.

شما می‌توانید برای بهتر سوختن فیتیله و روشن شدن بمب دودزا پس از ریختن مخلوط به داخل قالب با یک چیز پلاستیکی که شبیه فیتیله باشد(مثل یک میخ) جای آن را روی قالب باز کنید .

 پس از اینکه مخلوط کمی سرد و سفت شد آن چیز پلاستیکی را بیرون بیاورید و همراه با فیتیله مقداری از مخلوط شکر و پتاسیم نیترات(سفید رنگ) را نیز در در کنار فیتیله بمب دودزا کار بگذارید.

همچنین می‌توانید مقداری از پودر اولیه که آن را مخلوط کردید و شامل شکر و پتاسیم نیترات است را لای یک تکه دستمال کاغذی ببیچید و آن را به شکل یک فیتیله دربیاورید و درون بمب کار بگذارید. با روشن کردن دستمال کاغذی و پس از چند ثانیه آتش به بمب دودزا می‌رسد و آن را شعله‌ور می‌سازد.

8.خنک کردن مخلوط و روشن کردن بمب دودزا

در نهایت باید اجازه دهید مخلوط بمب دود خنک شود و سپس به خارج از خانه و به یک محیط باز بروید و بمب دودزای خود را روشن کنید. اگر بمب دودزای خود را در پشت‌بام روشن می‌کنید زیر آن یک تکه سنگ یا هر چیزی حائل دیگر را قرار دهید تا ایزوگام خانه آسیب نبیند.

اکنون می توانید بمب دودزا را توسط فندکی روشن کنید. این کار را حتما در فضای باز انجام داده، زیرا دود به سرعت از بمب خارج می شود. اگر چنان چه احساس کردید که شعله در یک منطقه جمع شده، سریعا بمب را به فضایی دیگر پرتاب نمائید تا با خیالی آسوده بتوانید تماشا کنید.

در ضمن دقت کنید که اگر قرار نیست بلافاصله تابه خود را تمیز کنید مقداری آب داغ روی آن بریزید تا شکر باقی‌مانده در ظرف در آن حل شود. در غیر این صورت تمیز کردن ظرف سخت خواهد بود. همچنین در صورت تمیز نکردن ظرف شاهد بمب‌های کوچک دودزا بر روی تابه خواهید بود.

موارد استفاده از بمب دودزا

بمب دودزا (Smoke bomb) بمبی است که حاوی ترکیب نیترات پتاسیم، شکر و رنگ های روغنی است. این بمب با شعله افروخته میشود و باعث تولید نوعی دود رنگی میشود.

کاربردهای نظامی:

 • ایجاد پرده دود: برای پنهان کردن تحرکات و جابجایی نیروها، تجهیزات و استتار مواضع در برابر دید دشمن.
 • علامت‌دهی: برای نشان دادن موقعیت خودی به نیروهای دوست، هدایت آتش توپخانه و پشتیبانی هوایی.
 • فریب دشمن: برای ایجاد انحراف و گمراه کردن دشمن در مورد جهت و زمان حمله.
 • ایجاد وحشت: ایجاد دود غلیظ می‌تواند باعث وحشت و سردرگمی دشمن شده و روحیه آنها را تضعیف کند.

کاربردهای عکاسی:

 • ایجاد جلوه‌های ویژه: برای ایجاد دود رنگی در عکس‌ها و خلق تصاویر دراماتیک و جذاب.
 • جذب نور: برای جذب نور اضافی و ایجاد سایه‌های ملایم در عکس.
 • تغییر رنگ نور: برای تغییر رنگ نور محیط و ایجاد فضایی خاص در عکس.

کاربردهای هنری:

 • ایجاد جلوه‌های ویژه در تئاتر و سینما: برای خلق صحنه‌های جنگی، انفجار و آتش‌سوزی.
 • مجسمه‌سازی: استفاده از دود به عنوان عنصری در مجسمه‌سازی‌های مدرن.
 • هنر پرفورمنس: استفاده از دود به عنوان عنصری در اجراهای هنری.

کاربردهای سرگرمی:

 • بازی‌های جنگی: برای شبیه‌سازی صحنه‌های جنگی در بازی‌های ویدئویی و نقش‌آفرینی.
 • جشن‌ها و مراسم: برای ایجاد فضایی شاد و هیجان‌انگیز در جشن‌ها و مراسم مختلف.
 • عکاسی ورزشی: برای ایجاد جلوه‌های ویژه در عکس‌های ورزشی.

موارد ایمنی و احتیاطات لازم

قبل از استفاده: استفاده از بمب‌های دودزا در برخی از مناطق ممنوع است. قبل از استفاده، از قوانین و مقررات محلی مربوط به استفاده از بمب‌های دودزا در منطقه خود اطلاع پیدا کنید. دود حاصل از بمب‌های دودزا می‌تواند سمی باشد و استنشاق آن می‌تواند خطرناک باشد. همچنین، دود می‌تواند باعث تحریک چشم و پوست شود.از بمب دودزا در فضای باز و به دور از مواد قابل اشتعال استفاده کنید. از استفاده از بمب دودزا در فضای بسته خودداری کنید. قبل از استفاده از بمب دودزا، آب و کپسول آتش‌نشانی را در دسترس داشته باشید.

هنگام استفاده: برای محافظت از چشم و پوست خود از عینک و ماسک استفاده کنید.بمب‌های دودزا را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. بمب دودزا را روشن نگه دارید و آن را به حال خود رها نکنید. دود حاصل از بمب دودزا را به سمت افراد دیگر هدایت نکنید. پس از استفاده، بمب دودزا را به طور کامل خاموش کنید و از رها کردن آن در طبیعت خودداری کنید.

نکات مهم:

 • در صورت بروز هر گونه مشکل، بلافاصله با خدمات اورژانس تماس بگیرید.
 • از استفاده از بمب‌های دودزا در شرایط باد شدید خودداری کنید.
 • از پرتاب کردن بمب دودزا به سمت افراد یا حیوانات خودداری کنید.
 • در صورت داشتن بیماری‌های تنفسی، از استفاده از بمب‌های دودزا خودداری کنید.
بیشتر بدانید