هیومیک اسید از جمله کود‌های ارگانیک و طبیعی است که به هیچ عنوان به بافت‌های خاک‌ آسیب نمی‌رساند؛ بلکه با فراهم کردن شرایط مناسب و تغییرات اختصاصی در خاک، موجب این می‌شود که، جذب مواد مغذی توسط ریشه‌ی گیاه به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد؛ در حقیقت، هیومیک اسید به هیچ عنوان بصورت مستقیم توسط گیاه جذب نمی‌شود و به عنوان یک تقویت‌ کننده‌‌ می‌تواند در انواع خاک‌های فقیر و ضعیف عملکردی فوق‌العاد‌ای را از خود نشان دهد.

اما برای دستیابی به عملکرد حداکثری از کود هیومیک اسید، باید تمام تلاش خود را کنیم تا بتوانیم به مرغوب‌ترین برند و یا به عبارتی کود اصلی هیومیک اسید دست پیدا کنیم؛ به دلیل اینکه در بسیاری از موارد در هنگام ساخت و فرآوری هیومیک اسید از مواد تقلبی همچون:ملاس چغندر، اوره همراه با رنگ سیاه، استفاده می‌شود؛ در صورتی که کود هیومیک اسید مرغوب از ماده‌ی معدنی لئوناردیت تشکیل شده است.

هیومیک اسید یک ترکیب آلی پیچیده است که در خاک، آب و سایر محیط های طبیعی یافت می شود. این یک ماده سیاه یا قهوه ای تیره است که دارای وزن مولکولی بالایی است. هیومیک اسید از تجزیه مواد آلی مانند بقایای گیاهان و حیوانات تشکیل می شود.

فهرست مطالب

تاریخچه هیومیک اسید

تاریخچه هیومیک

تاریخچه هیومیک اسید به هزاران سال پیش برمی گردد. کشاورزان باستان از خواص مفید هیومیک اسید برای بهبود رشد و عملکرد گیاهان آگاه بودند. آنها از هیومیک اسید به عنوان یک کود آلی استفاده می کردند و آن را به خاک اضافه می کردند تا ساختار خاک را بهبود بخشند و جذب مواد مغذی را برای گیاهان افزایش دهند.

اولین مطالعه علمی در مورد هیومیک اسید در قرن نوزدهم توسط دانشمند آلمانی کارل میشل انجام شد. میشل هیومیک اسید را به عنوان یک ماده آلی پیچیده با وزن مولکولی بالا توصیف کرد که از تجزیه مواد آلی مانند بقایای گیاهان و حیوانات تشکیل می شود.

در قرن بیستم، تحقیقات بیشتری در مورد هیومیک اسید انجام شد. محققان دریافتند که هیومیک اسید دارای طیف گسترده ای از خواص مفید است که آن را به یک ماده ارزشمند در کشاورزی و سایر کاربردها تبدیل می کند.

تولید هیومیک اسید

دو روش اصلی برای تولید هیومیک اسید وجود دارد:

 • روش طبیعی: وقتی گیاهان و حیوانات می‌میرند، مولکول‌های آن‌ها برای استفاده سایر ارگانیسم‌ها در خاک باقی می‌مانند. باکتری، قارچ، پروتوزوئید، کرم‌های خاکی و حتی حشرات بقایای تازه را مصرف می‌کنند. بعد از مدت زمان زیادی وقتی ماده در حال تجزیه، توسط چرخه‌های مختلف خورده شد و تغییر شکل یافت، یک ماده مقاوم به تجزیه باقی می‌ماند که «هیوموس» یا گیاخاک نامیده می‌شود (این فرایند هیوموسی شدن نامیده می‌شود). هیوموس یک واژه کلی است که به ترکیبات پایدار و به شدت پیچیده مقاوم به تجزیه گفته می‌شود. هیوموس از سه جزء تشکیل می‌شود: هیومیک اسید، اسید فولویک و هیومین. هیومین و اسید فولویک به دلیل نقشی که در ساختار خاک و انتقال مواد مغذی بین خاک و گیاه دارند، برای محیط‌های خاک سالم بسیار باارزش هستند.
تولید هیومیک
 • روش مصنوعی: در این روش، هیومیک اسید از طریق فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی از مواد آلی مانند  لئوناردیت و لیگنیت تولید می شود.در این فرآیند، مواد آلی ابتدا با استفاده از مواد شیمیایی مانند اسید یا باز تجزیه می شوند. سپس، محصولات تجزیه با استفاده از فرآیندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون، تبخیر و رسوب جدا می شوند. این فرآیند نسبتاً سریعتر از روش طبیعی است اما ممکن است منجر به تولید هیومیک اسید با کیفیت پایین تر شود.

مشخصات و ویژگی‌های هیومیک اسید

مشخصهمقدار
فرمول شیمیاییCxHyOzN
وزن مولکولی500 تا 10000 دالتون
رنگسیاه یا قهوه ای تیره
حلالیتدر آب، الکل و کلروفرم
نقطه ذوب200 تا 400 درجه سانتیگراد
نقطه جوش300 تا 500 درجه سانتیگراد
رسانایی الکتریکیکم
PH4 تا 8

کاربردهای هیومیک اسید

هیومیک اسید دارای طیف گسترده ای از کاربردها است. برخی از کاربردهای اصلی هیومیک اسید عبارتند از:

 • کشاورزی: هیومیک اسید به طور گسترده ای در کشاورزی به عنوان یک کود آلی استفاده می شود. این می تواند به بهبود رشد و عملکرد گیاهان در طیف گسترده ای از محصولات کشاورزی کمک کند. هیومیک اسید همچنین می تواند برای بهبود خاک در محیط های غیر کشاورزی مانند پارک ها، باغ ها و زمین های بازی استفاده شود.
 • تولید: هیومیک اسید همچنین در تولید به عنوان یک افزودنی برای بهبود عملکرد محصولات استفاده می شود. این می تواند برای بهبود رنگ، طعم و ماندگاری محصولات غذایی استفاده شود. هیومیک اسید همچنین می تواند برای بهبود عملکرد محصولات غیر غذایی مانند کاغذ، پلاستیک و رنگ استفاده شود.
 • مراقبت از حیوانات: هیومیک اسید همچنین در مراقبت از حیوانات به عنوان یک افزودنی برای بهبود سلامت حیوانات استفاده می شود. این می تواند برای بهبود رشد، تولیدمثل و سلامت کلی حیوانات استفاده شود.

فواید هیومیک اسید

در طول تاریخ کشاورزان برای تولید گیاهان سالم‌تر و محصولات بهتر از هیومیک اسید استفاده کرده‌اند. امروزه هیومیک اسید‌ به دلایل ذکرشده حتی ضروری‌تر هستند.

گیاه کود

 تعدادی از فواید هیومیک اسید به شرح زیر است:

 • 1.افزایش جذب مواد مغذی
 • 2.افزایش ظرفیت نگه داشت آب در خاک
 • 3.بهبود ساختار کلی خاک
 • 4.تحریک فعالیت‌های میکروبی (میکروارگانیسم‌ها)
 • 5.تنظیم pH خاک
 • 6.حذف مواد سمی از خاک (ناشی از استفاده بی‌رویه از کود‌های شیمیایی)
 • 7.کمک به حذف کلروسیس آهن (کلروز) با افزایش جذب آهن
 • 8.بهبود سلامت کلی گیاه از طریق مقاوم‌سازی آن در مقابل آفات و بیماری‌ها
 • 9.تحریک رشد ریشه که حجم محصول را افزایش می‌دهد.
 • 10.افزایش جوانه‌زنی

زمان، نحوه و مقدار مصرف هیومیک اسید

آیتم‌ها و موارد متعدد و مختلفی می‌توانند بر زمان، نحوه و مقدار مصرف کود هیومیک اسید اثر بگذارند، در درجه‌ی اول شناخت و آنالیز این موارد می‌تواند به شما در این کار کمک کند؛ و در ادامه با عمل به موارد گفته شده در این بخش، می‌توانید حدااکثر میزان بازدهی را از کود هیومیک اسید دریافت کنید. این موارد شامل:

 • شناخت نوع درختان، گیاهان و یا محصولات، اولین گام تعیین کننده و اساسی در بخش مربوط به زمان کوددهی است.
 • نحوه‌ی مصرف در انواع گوناگون محصولات و یا گیاهان آپارتمانی به شکلی کاملا متفاوت صورت می‌گیرد.
 • سن گیاه، شرایط خاک، شرایط کلی ساختار گیاه و یا محصول، بدون شک از جمله عوامل تاثیرگذار در مقدار مصرف کود هیومیک است.
پس زمینه هیومیک

نحوه بسته‌بندی هیومیک اسید

هیومیک اسید کود معمولاً به صورت پودر یا گرانول بسته‌بندی می‌شود. پودر هیومیک اسید کود معمولاً در کیسه‌های پلاستیکی یا کاغذی بسته‌بندی می‌شود. گرانول هیومیک اسید کود معمولاً در کیسه‌های پلاستیکی یا سطل‌های فلزی بسته‌بندی می‌شود.

بسته‌بندی هیومیک اسید کود باید به گونه‌ای باشد که از آلودگی آن جلوگیری شود. همچنین، بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که از دسترس کودکان و حیوانات دور بماند.

انتخاب روش بسته‌بندی هیومیک اسد کود به عوامل مختلفی از جمله میزان تولید، بودجه و نیازهای مصرف‌کننده بستگی دارد.

بازار جهانی فروش هیومیک اسید و نیترات پتاسیم

طبق گزارش شرکت تحقیقات بازار Research and Markets، ارزش بازار جهانی هیومیک اسید کود در سال 2022 حدود 3.5 میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود تا سال 2028 به 6.5 میلیارد دلار برسد.

طبق گزارش شرکت تحقیقات بازار Mordor Intelligence، ارزش بازار جهانی نیترات پتاسیم در سال 2022 حدود 12 میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود تا سال 2028 به 18 میلیارد دلار برسد.

با این حساب، می‌توان گفت که فروش نیترات پتاسیم بیشتر از هیومیک اسید کود است. این امر به دلیل افزایش نیاز به افزایش عملکرد محصولات کشاورزی است. نیترات پتاسیم یک کود شیمیایی موثر است که می‌تواند به سرعت باعث افزایش رشد گیاهان شود.

بازار جهانی فروش هیومیک اسید کود و نیترات پتاسیم هر دو در حال رشد هستند. این رشد به دلیل افزایش آگاهی از مزایای این کودها برای گیاهان و خاک است. هیومیک اسید کود یک کود آلی است که دارای مزایای مختلفی برای گیاهان و خاک است. نیترات پتاسیم یک کود شیمیایی موثر است که می‌تواند به سرعت باعث افزایش رشد گیاهان شود.